Zakład Parazytologii Lekarskiej NIZP-PZH

ul. Chocimska 24,
00-791 Warszawa

tel: 22 54-21-220
fax: 22 54-21-292

email:egolab@pzh.gov.plStrona główna

Zwracamy Państwa uwagę na występowanie na terenie Polski dirofilariozy, nowej pasożytniczej choroby odzwierzęcej. Jednocześnie zwracamy się z gorącą prośbą o współpracę przy określeniu skali zagrożenia jakie dirofilarioza stanowi dla ludności naszego kraju. Bez Państwa pomocy nie będzie możliwe ustalenie częstości występowania zarażeń i opis typowych objawów towarzyszących, co jest niezbędne do stworzenia skutecznych metod diagnostyki i leczenia.

Zachęcamy do przeczytania Apelu do Lekarzy Medycyny!

Pasożyty z rodzaju dirofilaria wywołują powstawanie guzów i bardzo istotna jest świadomość obecności pasożyta na danym terenie gdyż guzy spowodowane obecnością robaka bywają mylone z nowotworowymi. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku guzów płuc. Częstość choroby jest niska, nawet na terenach zamieszkanych przez liczne chore zwierzęta.

Obecność robaka można stwierdzić badając skrawki histologiczne mikroskopowo lub izolując z nich materiał genetyczny pasożyta.

 

 


DIROFILARIOZA – DIROFILARIA REPENS - PO RAZ PIERWSZY OPISANA U POLSKICH PACJENTÓW (2008) - autorzy: Hanna Żarnowska-Prymek, Danuta Cielecka, Rusłan Salamatin (pełny tekst czytaj tutaj)

Inne publikacje dotyczące dirofilariozy w Polsce i na świecie:

Więcej o zespole badawczym

Zobacz, czym się zajmujemy i jakie badania prowadzimy

Zasoby informacyjne

Gdzie jeszcze można poczytać o dirofilariozie.

Szukaj w serwisie